Как да събудим интерес към четенето у детето

колаж от детски книги

Известно е, че четенето носи много ползи, дори и при най-малките деца - подобрена концентрация, обогатяване на речника и артикулационните умения, по-добър емоционален контрол и повишена емпатия към хората наоколо.

Ние, родителите, имаме безкрайни мечти за децата си и винаги искаме най-доброто за тях. Но как да постъпим, когато детето не проявява желание и интерес към четенето? Как да възпитаме детето да бъде читател, когато първоначално то изобщо не обича да чете?

Любовта към четенето започва с разказването на приказки

Интересът към книгите се заражда с магическия елемент на разказването на истории и приказки. Разказването е присъщ елемент на човешката природа, предаван от поколение на поколение почти толкова дълго, колкото са съществували хората. И докато в древността пещерните хора са рисували картини на животни и природни елементи, за да пресъздадат истории за оцеляване, днес, съвременните хора, можем да проследим как еволюцията на човешкия мозък ни е позволила да можем да интерпретираме не само пещерни рисунки, но и визуалните изображения на нашите гласови звуци, т.е. можем да четем текст.

Родителят е първият педагог на детето

Не трябва да забравяме, че за разлика от речта, четенето не е инстинктивно. Напротив, то винаги трябва да се преподава. А като родители, ние сме първият и най-важният педагог на детето си. Ние сме тези, които отваряме първата врата към четенето в живота на детето.

Предимства за малките децата от четенето

  • Фактите сочат, че до 3-годишна възраст се формирала почти 85% от структурата на мозъчната кора. Защо тогава да чакаме детето да влезе в образователната система на детската градина и училището, за да започнем едва тогава да създаваме интерес към четенето?
  • Известно е, че децата, чиито родители им четат дори само по една книга на ден преди да тръгнат на детска градина, ще знаят десетки хиляди думи повече от своите връстници, на които никога не им е било четено. Това разминаване в набора от думи е един от ключовите фактори за обяснение на различията в речника и развитието на четенето, според проучване от 2019г на Университета в Охайо.
  • Присъствието на книги в дома оказва по-голямо влияние върху образователния успех на детето, отколкото доходите или нивото на образование на родителите, според данните от 20-годишно проучване на Университета в Невада.

След като се убедихме в предимствата на четенето на малките деца, остава само въпроса, който много родители си задават, как да събудим интереса към четенето у детето.

Как да отгледаме малък читател

  • Да инвестираме време и енергия

    Колкото е важно ние, като родители, да прочетем приказката на детето, толкова е важно и да можем да ангажираме самото дете в процеса и да "четем" заедно. Трябва да отделим време за „разчитане“ и на илюстрациите, да задаваме въпроси по сюжета. Може да правим паузи, в които заедно с детето да наблюдаваме героите. Ако искаме на детето да му е приятно да чете, то трябва да види, че и ние се наслаждаваме на процеса. Така при детето ще се създадат топли асоциации, че четенето е приятно преживяване.
  • Да създадем навик, който детето да свързва с времето за четене

    Четенето не трябва да се налага, но не бива и да се пропуска. Може да започнем само със страница или две преди лягане. Може да правим ежедневни, седмични или месечни дейности, например да направим крепост от възглавници на пода и да четем/разглеждаме книжка, да си направим пикник в хола и т.н.
  • Да започнем днес е по-добре от утре

    Отглеждането на читател започва с нас и започва веднага след раждането на детето. Колкото по-рано започнем да четем, толкова по-добре. Няма нужда от притеснение, ако започнем по-късно. Качеството има значение, но количеството също е важно, както биха потвърдили педагози, библиотекари, дори доброжелателни съседки и свекърви.
  • Да оставим детето да избере какво ще четем

    Подходящите за възрастта на детето книжки могат да бъдат много разнообразни. Добре е да оставим детето да направи избора. Независимо дали става дума за принцеси, еднорози, дракони или комикси, детето ще гравитира към това, което харесва. Ние трябва да го насърчим! Оставяйки изборът в ръцете на детето, е основната разлика между четенето като забавлението и четенето по задължение.